ONAT - Otomatik Namlu Temizleme Sistemi

ABC SYSTEM 155MM-2

Ana muharebe tankı, top ve obüs namlularının temizliği, namlunun sistemdeki en önemli ana parça olması sebebiyle, kritik öneme sahiptir.

Seri ateşlemeler neticesinde ortaya çıkan yüksek ısı, barut artığı ve tortu namlunun genleşmesine, namlu içerisinde hasarların oluşmasına ve atış hassasiyetinin azalmasına sebep olmaktadır. Halihazırda namlu temizliği, fazlasıyla zaman alıcı şekilde, personel tarafından çeşitli fırça, yağ ve kumaşlar kullanılmak suretiyle yapılmaktadır. Bu yöntem, temizlik işleminin kalitesini ve dolayısıyla namlu ömrü ve atış hassasiyeti gibi kritik öneme haiz unsurları insan faktörüne bağımlı hale getirmektedir.

Bu zafiyetleri gidermek maksadıyla günümüz teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak, Otomatik Namlu Temizle (ONAT) Robotu geliştirilmiştir. ONAT, namlu temizliği gibi zahmetli bir çalışmayı kolay ve hızlı bir işleme çevirmektedir.

ONAT sisteminin 76 mm, 105 mm, 127 mm ve 155 mm yivli-setli ve 80 mm, 120 mm ve 125 mm yivsiz-setsiz namlular ile uyumlu modelleriyle, tüm büyük çaplı namluların temizlik işlemi hızlı ve kusursuz bir biçimde yapılabilmektedir.

ONAT namlu içerisindeki yiv-setleri namlu boyunca takip ederek başka hiçbir yöntemin temin edemeyeceği bir temizlik sağlamaktadır. İyi temizlenmiş bir namlu ile namlu ömrü uzamakta, atış hassasiyeti artmakta ve hatalı atışlar önlenmektedir.

ONAT ile savaş alanında yapılan namlu temizliği sırasında askerlerin çarpışmaya maruz kaldığı süre, diğer yöntemlere göre çok daha düşüktür. ONAT, direkt olarak tankın kendi güç sisteminden de beslenebildiği için ayrı bir enerji kaynağına ihtiyaç duyulmamaktadır.